Integrated Device Technology (IDT) IDT71T75602S100PF8
IDT71T75602S100PF8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71T75602S100PF8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 100TQFP
Datasheet Download
IDT71T75602S100PF8.pdf
Availability of IDT71T75602S100PF8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71T75602S100PF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71T75602S100PF8
Internal Part NumberEIS-IDT71T75602S100PF8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size18M (512K x 36)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71T75602S100PF8
Related LinksIDT71T756, IDT71T75602S100PF8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71T75602S100PF8 Details Description
Related parts for IDT71T75602S100PF8
IDC CABLE - MKR14K/MC14M/MKR14K datasheet.pdf
6 POS MINI-DIN VRT SHLD CONN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 128TQFP datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 23V 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf