Integrated Device Technology (IDT) IDT71V016SA15Y
IDT71V016SA15Y picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V016SA15Y
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 15NS 44SOJ
Datasheet Download
IDT71V016SA15Y.pdf
Availability of IDT71V016SA15Y
QUANTITY
IDT71V016SA15Y Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V016SA15Y
Internal Part NumberEIS-IDT71V016SA15Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package16
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-BSOJ (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V016SA15Y
Related LinksIDT71V0, IDT71V016SA15Y Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V016SA15Y Details Description
Related parts for IDT71V016SA15Y
RES ARRAY 13 RES 2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SER 87KSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1W datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf