Integrated Device Technology (IDT) IDT71V2556S133BG8
IDT71V2556S133BG8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V2556S133BG8
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA
Datasheet Download
IDT71V2556S133BG8.pdf
Availability of IDT71V2556S133BG8
QUANTITY
IDT71V2556S133BG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V2556S133BG8
Internal Part NumberEIS-IDT71V2556S133BG8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Nov/2008
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V2556S133BG8
Related LinksIDT71V25, IDT71V2556S133BG8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V2556S133BG8 Details Description
Related parts for IDT71V2556S133BG8
IC REG LDO 2.5V 50MA 3HSIP datasheet.pdf
RELAY SSR 1.5A 240VAC AC OUT SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
SIDACTOR BI 190V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 48V 12V 1.25A PCB datasheet.pdf
C/A 62.5125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf