Integrated Device Technology (IDT) IDT71V3558XS133PFG8
IDT71V3558XS133PFG8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V3558XS133PFG8
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP
Datasheet Download
IDT71V3558XS133PFG8.pdf
Availability of IDT71V3558XS133PFG8
QUANTITY
IDT71V3558XS133PFG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V3558XS133PFG8
Internal Part NumberEIS-IDT71V3558XS133PFG8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V3558XS133PFG8
IDT71V3558XS133PFG8 Details Description
Related parts for IDT71V3558XS133PFG8
TERM RING NON INS 26-22AWG #10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 3/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 76.7VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
PC99AL SCR 90X39.1X0.1MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf