Integrated Device Technology (IDT) IDT79R3041-25J
IDT79R3041-25J picture photo
Mfg. Part Number
IDT79R3041-25J
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MIPS-I 25MHZ 84PLCC
Datasheet Download
IDT79R3041-25J.pdf
Availability of IDT79R3041-25J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT79R3041-25J Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79R3041-25J
Internal Part NumberEIS-IDT79R3041-25J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Series-
PackagingTube
Core ProcessorMIPS-I
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPSystem Control; CP0
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 85°C