Integrated Device Technology (IDT) IDT79R3041-25J8
IDT79R3041-25J8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT79R3041-25J8
Brief Description
IC MPU MIPS-I 25MHZ 84PLCC
Datasheet Download
IDT79R3041-25J8.pdf
Availability of IDT79R3041-25J8
QUANTITY
IDT79R3041-25J8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79R3041-25J8
Internal Part NumberEIS-IDT79R3041-25J8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS-I
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPSystem Control; CP0
RAM ControllersDRAM
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case84-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package84-PLCC (29.21x29.21)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT79R3041-25J8
Related LinksIDT79R3, IDT79R3041-25J8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT79R3041-25J8 Details Description
Related parts for IDT79R3041-25J8
RES SMD 133K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
IC FPGA 734 I/O 1508FBGA datasheet.pdf
CBL SMA STR PLUG-JACK RG316 24" datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 62.5MHZ PECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
762 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf