Integrated Device Technology (IDT) IDT79RC32T355-133DHI
IDT79RC32T355-133DHI picture photo
Mfg. Part Number
IDT79RC32T355-133DHI
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU INTERPRISE 133MHZ 208QFP
Datasheet Download
IDT79RC32T355-133DHI.pdf
Availability of IDT79RC32T355-133DHI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT79RC32T355-133DHI Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79RC32T355-133DHI
Internal Part NumberEIS-IDT79RC32T355-133DHI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 07/Dec/2009
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesInterprise™
PackagingTray
Core ProcessorMIPS-II
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed133MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.1 (1)
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Additional InterfacesATM, I²C, TDM, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT79RC32T355-133DHI
IDT79RC32T355-133DHI Details Description
Related parts for IDT79RC32T355-133DHI
REG SW 1.5V 2A HORZ SMD 12-SIP datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 169.37VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.1A 352 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS SMD DBL ROW datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W DO214AC datasheet.pdf