Sensata Technologies/Airpax IEG6-1-72-25.0-01-V
IEG6-1-72-25.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG6-1-72-25.0-01-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A
Datasheet Download
IEG6-1-72-25.0-01-V.pdf
Availability of IEG6-1-72-25.0-01-V
QUANTITY
IEG6-1-72-25.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG6-1-72-25.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEG6-1-72-25.0-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating25A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG6-1-72-25.0-01-V
Related LinksIEG6-1-72, IEG6-1-72-25.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG6-1-72-25.0-01-V Details Description
Related parts for IEG6-1-72-25.0-01-V
SENS 1000PSI 22MM M12-1.5 6G 5V datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf