Sensata Technologies/Airpax IEG66-1-62-2.50-01-V
IEG66-1-62-2.50-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG66-1-62-2.50-01-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A
Datasheet Download
IEG66-1-62-2.50-01-V.pdf
Availability of IEG66-1-62-2.50-01-V
QUANTITY
IEG66-1-62-2.50-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG66-1-62-2.50-01-V
Internal Part NumberEIS-IEG66-1-62-2.50-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG66-1-62-2.50-01-V
Related LinksIEG66-1-62, IEG66-1-62-2.50-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG66-1-62-2.50-01-V Details Description
Related parts for IEG66-1-62-2.50-01-V
RES SMD 10M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 5MHZ M2P datasheet.pdf
IC MULTIRATE CDR 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC AMP DUAL 4MHZ WIDE BW 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
500 TB RISING CLAMP 45D datasheet.pdf
CAP FILM 820 PF 20% 1000VDC datasheet.pdf