Sensata Technologies/Airpax IEG66-1-62-20.0-91-V
IEG66-1-62-20.0-91-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG66-1-62-20.0-91-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A
Datasheet Download
IEG66-1-62-20.0-91-V.pdf
Availability of IEG66-1-62-20.0-91-V
QUANTITY
IEG66-1-62-20.0-91-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG66-1-62-20.0-91-V
Internal Part NumberEIS-IEG66-1-62-20.0-91-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG66-1-62-20.0-91-V
Related LinksIEG66-1-62, IEG66-1-62-20.0-91-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG66-1-62-20.0-91-V Details Description
Related parts for IEG66-1-62-20.0-91-V
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf