Sensata Technologies/Airpax IEG666-1-61-50.0-01-V
IEG666-1-61-50.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG666-1-61-50.0-01-V
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A
Datasheet Download
IEG666-1-61-50.0-01-V.pdf
Availability of IEG666-1-61-50.0-01-V
QUANTITY
IEG666-1-61-50.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG666-1-61-50.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEG666-1-61-50.0-01-V
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating50A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles3
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG666-1-61-50.0-01-V
Related LinksIEG666-1-6, IEG666-1-61-50.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG666-1-61-50.0-01-V Details Description
Related parts for IEG666-1-61-50.0-01-V
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 440NH SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 100POS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP FULL SPEED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A .250 QC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 12PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf