Sensata Technologies/Airpax IEGH66-1-72-50.0-01-V
IEGH66-1-72-50.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEGH66-1-72-50.0-01-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A
Datasheet Download
IEGH66-1-72-50.0-01-V.pdf
Availability of IEGH66-1-72-50.0-01-V
QUANTITY
IEGH66-1-72-50.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEGH66-1-72-50.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEGH66-1-72-50.0-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating50A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEGH66-1-72-50.0-01-V
Related LinksIEGH66-1-7, IEGH66-1-72-50.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEGH66-1-72-50.0-01-V Details Description
Related parts for IEGH66-1-72-50.0-01-V
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 1W datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
AMPTRAC I/O 2MM CABLE 2POS 25FT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf