Sensata Technologies/Airpax IELK11-1-62-60.0-01-V
IELK11-1-62-60.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IELK11-1-62-60.0-01-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 60A
Datasheet Download
IELK11-1-62-60.0-01-V.pdf
Availability of IELK11-1-62-60.0-01-V
QUANTITY
IELK11-1-62-60.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IELK11-1-62-60.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IELK11-1-62-60.0-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEL
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating60A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IELK11-1-62-60.0-01-V
Related LinksIELK11-1-6, IELK11-1-62-60.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IELK11-1-62-60.0-01-V Details Description
Related parts for IELK11-1-62-60.0-01-V
RES SMD 110K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUS BUFF DVR TRI-ST 5TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 24V IN 15V OUT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.9A 14 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2MM T/H datasheet.pdf
VARISTOR 675V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
MODEL 212 TAP SWITCH 20A 150V datasheet.pdf