Apem Inc. IFB3Z1AD100
IFB3Z1AD100 picture photo
Mfg. Part Number
IFB3Z1AD100
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V
Datasheet Download
IFB3Z1AD100.pdf
Availability of IFB3Z1AD100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IFB3Z1AD100 Order Process
Ship out your order
Specifications of IFB3Z1AD100
Internal Part NumberEIS-IFB3Z1AD100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesIF
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating400mA (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC50V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IFB3Z1AD100
Related LinksIFB3Z, IFB3Z1AD100 Datasheet, Apem Inc. Distributor
IFB3Z1AD100 Details Description
Related parts for IFB3Z1AD100
TRANS NPN 350V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 150 OHM 1% AXL datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR DUAL INTRFAC 24SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf