Apem Inc. IFB3Z1AD220
IFB3Z1AD220 picture photo
Mfg. Part Number
IFB3Z1AD220
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V
Datasheet Download
IFB3Z1AD220.pdf
Availability of IFB3Z1AD220
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IFB3Z1AD220 Order Process
Ship out your order
Specifications of IFB3Z1AD220
Internal Part NumberEIS-IFB3Z1AD220
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesIF
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating400mA (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC50V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IFB3Z1AD220
Related LinksIFB3Z, IFB3Z1AD220 Datasheet, Apem Inc. Distributor
IFB3Z1AD220 Details Description
Related parts for IFB3Z1AD220
POT 200 OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
VARISTOR 22V 40A 0805 datasheet.pdf
LED ARRAY 1.78X5MM 20LED YLW WHT datasheet.pdf
CABLE CROSSOVER 4' DB-9F/DB-9F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 3.3V 42MA OUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 60POS STRGHT SKT datasheet.pdf
MKP 0.56UF 5% 2000VDC DRAWING T8 datasheet.pdf
LAMP MAG 5 DIOPTER 120V LED 12W datasheet.pdf