Vishay/Dale IHLP1212BZER1R0M11
IHLP1212BZER1R0M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP1212BZER1R0M11
Brief Description
FIXED IND 1UH 5A 24 MOHM SMD
Datasheet Download
IHLP1212BZER1R0M11.pdf
Availability of IHLP1212BZER1R0M11
QUANTITY
IHLP1212BZER1R0M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP1212BZER1R0M11
Internal Part NumberEIS-IHLP1212BZER1R0M11
Featured ProductIHLP® Low-Profile, High-Current Inductors
PCN Design/SpecificationDI-197-2014 Rev 0 14/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-1212BZ-11
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating5A
Current - Saturation4.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)24 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant75MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.144" L x 0.118" W (3.65mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP1212BZER1R0M11
Related LinksIHLP1212B, IHLP1212BZER1R0M11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP1212BZER1R0M11 Details Description
Related parts for IHLP1212BZER1R0M11
FIXED IND 27UH 700MA 265 MOHM TH datasheet.pdf