Vishay/Dale IHLP2525AHER2R5M01
IHLP2525AHER2R5M01 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP2525AHER2R5M01
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.5UH 3.5A 52.4 MOHM
Datasheet Download
IHLP2525AHER2R5M01.pdf
Availability of IHLP2525AHER2R5M01
QUANTITY
IHLP2525AHER2R5M01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP2525AHER2R5M01
Internal Part NumberEIS-IHLP2525AHER2R5M01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIHLP Inductor Series
Video FileIHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Featured ProductIHLP® Surface-Mount Power Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-2525AH-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance2.5µH
Tolerance±20%
Current Rating3.5A
Current - Saturation10.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)52.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP2525AHER2R5M01
Related LinksIHLP2525A, IHLP2525AHER2R5M01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP2525AHER2R5M01 Details Description
Related parts for IHLP2525AHER2R5M01
MOSFET N-CH 30V 3.2A SSOT6 datasheet.pdf
CAP FILM 4300PF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS FEMALE BLK PCB FO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
KIT SAMPLE ADNS-3000 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 20CKT datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 5W T18 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 560MA 1.14 OHM datasheet.pdf