Vishay/Dale IHLP2525CZER3R3M07
IHLP2525CZER3R3M07 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP2525CZER3R3M07
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 6A 28.21 MOHM
Datasheet Download
IHLP2525CZER3R3M07.pdf
Availability of IHLP2525CZER3R3M07
QUANTITY
IHLP2525CZER3R3M07 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP2525CZER3R3M07
Internal Part NumberEIS-IHLP2525CZER3R3M07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIHLP Inductor Series
Video FileIHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Featured ProductIHLP® Surface-Mount Power Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-2525CZ-07
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating6A
Current - Saturation13.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)28.21 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP2525CZER3R3M07
Related LinksIHLP2525C, IHLP2525CZER3R3M07 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP2525CZER3R3M07 Details Description
Related parts for IHLP2525CZER3R3M07
FUSE GLASS 8A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TAPE MASKING PERFORM 6MMX55M datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 1.01M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 3C030FR-2,9C1-2 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 15POS datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SRT datasheet.pdf