Vishay/Dale IHLP2525CZER8R2M07
IHLP2525CZER8R2M07 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP2525CZER8R2M07
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 4A 61.47 MOHM
Datasheet Download
IHLP2525CZER8R2M07.pdf
Availability of IHLP2525CZER8R2M07
QUANTITY
IHLP2525CZER8R2M07 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP2525CZER8R2M07
Internal Part NumberEIS-IHLP2525CZER8R2M07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIHLP Inductor Series
Video FileIHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Featured ProductIHLP® Surface-Mount Power Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-2525CZ-07
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating4A
Current - Saturation7.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)61.47 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP2525CZER8R2M07
Related LinksIHLP2525C, IHLP2525CZER8R2M07 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP2525CZER8R2M07 Details Description
Related parts for IHLP2525CZER8R2M07
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SCOTCH CODE REFILL L datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 28MLF datasheet.pdf
CA EDGE GUIDE datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SC70 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf