Vishay/Dale IHLP3232DZER5R6M01
IHLP3232DZER5R6M01 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP3232DZER5R6M01
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 6.8A 35.5 MOHM
Datasheet Download
IHLP3232DZER5R6M01.pdf
Availability of IHLP3232DZER5R6M01
QUANTITY
IHLP3232DZER5R6M01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP3232DZER5R6M01
Internal Part NumberEIS-IHLP3232DZER5R6M01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIHLP Inductor Series
Video FileIHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Featured ProductIHLP® Surface-Mount Power Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-3232DZ-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating6.8A
Current - Saturation16.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)35.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.340" L x 0.322" W (8.64mm x 8.18mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP3232DZER5R6M01
Related LinksIHLP3232D, IHLP3232DZER5R6M01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP3232DZER5R6M01 Details Description
Related parts for IHLP3232DZER5R6M01
RING TERM EXP NYL 16-14AWG 1/4 datasheet.pdf
IC FPGA 89 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC SCHM TRIGGER INVERTER SC-88A datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8UFDFPN datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 306W TO247-3 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf