Vishay/Dale IHLP5050CEER100M01
IHLP5050CEER100M01 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP5050CEER100M01
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 7A 34 MOHM SMD
Datasheet Download
IHLP5050CEER100M01.pdf
Availability of IHLP5050CEER100M01
QUANTITY
IHLP5050CEER100M01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP5050CEER100M01
Internal Part NumberEIS-IHLP5050CEER100M01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIHLP Inductor Series
Video FileIHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Featured ProductIHLP® Surface-Mount Power Inductors
PCN Assembly/OriginPCN-DI-192-2014 Rev 1 04/Mar/2014
IHLP 5050,6767 19/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-5050CE-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating7A
Current - Saturation14A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)34 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP5050CEER100M01
Related LinksIHLP5050C, IHLP5050CEER100M01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP5050CEER100M01 Details Description
Related parts for IHLP5050CEER100M01
FIXED IND 220UH 540MA 690 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf