Vishay/Dale IHLP6767GZER1R8M11
IHLP6767GZER1R8M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP6767GZER1R8M11
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH SMD
Datasheet Download
IHLP6767GZER1R8M11.pdf
Availability of IHLP6767GZER1R8M11
QUANTITY
IHLP6767GZER1R8M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP6767GZER1R8M11
Internal Part NumberEIS-IHLP6767GZER1R8M11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIHLP Inductor Series
Video FileIHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Featured ProductIHLP® Surface-Mount Power Inductors
IHLP® Low-Profile, High-Current Inductors in 6767 Case
PCN Design/SpecificationIHLP-6767GZ-1y 21/Oct/2014
PCN Assembly/OriginPCN-DI-192-2014 Rev 1 04/Mar/2014
IHLP 5050,6767 19/Sep/2014
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-6767GZ-11
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance1.8µH
Tolerance±20%
Current Rating-
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP6767GZER1R8M11
Related LinksIHLP6767G, IHLP6767GZER1R8M11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP6767GZER1R8M11 Details Description
Related parts for IHLP6767GZER1R8M11
Crystal 50.0000kHz 100ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.23V TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 64K FLASH 68-PLCC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 2.2K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 12DFN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf