Vishay/Dale IHLP6767GZER3R3M01
IHLP6767GZER3R3M01 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP6767GZER3R3M01
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 28A 3.88 MOHM
Datasheet Download
IHLP6767GZER3R3M01.pdf
Availability of IHLP6767GZER3R3M01
QUANTITY
IHLP6767GZER3R3M01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP6767GZER3R3M01
Internal Part NumberEIS-IHLP6767GZER3R3M01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIHLP Inductor Series
Video FileIHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Featured ProductIHLP® Surface-Mount Power Inductors
IHLP® Low-Profile, High-Current Inductors in 6767 Case
PCN Assembly/OriginPCN-DI-192-2014 Rev 1 04/Mar/2014
IHLP 5050,6767 19/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-6767GZ-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating28A
Current - Saturation54A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.88 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP6767GZER3R3M01
Related LinksIHLP6767G, IHLP6767GZER3R3M01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP6767GZER3R3M01 Details Description
Related parts for IHLP6767GZER3R3M01
IC MPU SUPERVISORY CIRC 16SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
OSC XO 6.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
POWER CORD IEC 6.50' GRAY datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 PIN RECP datasheet.pdf
CAP 4.7 UF 20% 25 V datasheet.pdf