Vishay/Dale IHLW5050CEER4R7M01
IHLW5050CEER4R7M01 picture photo
Mfg. Part Number
IHLW5050CEER4R7M01
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 10A 15 MOHM SMD
Datasheet Download
IHLW5050CEER4R7M01.pdf
Availability of IHLW5050CEER4R7M01
QUANTITY
IHLW5050CEER4R7M01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLW5050CEER4R7M01
Internal Part NumberEIS-IHLW5050CEER4R7M01
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating10A
Current - Saturation24A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLW5050CEER4R7M01
Related LinksIHLW5050C, IHLW5050CEER4R7M01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLW5050CEER4R7M01 Details Description
Related parts for IHLW5050CEER4R7M01
RES 2.7 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
TOOL PC CABLE TESTER W/9V BATT datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2MHZ 16SO datasheet.pdf
IC MIXER 500MHZ UP CONVRT 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 0.100 SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf