Vishay/Dale IHSM3825ER2R2L
IHSM3825ER2R2L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM3825ER2R2L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 3.61A 31 MOHM
Datasheet Download
IHSM3825ER2R2L.pdf
Availability of IHSM3825ER2R2L
QUANTITY
IHSM3825ER2R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM3825ER2R2L
Internal Part NumberEIS-IHSM3825ER2R2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHSM-3825
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±15%
Current Rating3.61A
Current - Saturation2.62A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)31 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.225" (5.72mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM3825ER2R2L
Related LinksIHSM382, IHSM3825ER2R2L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM3825ER2R2L Details Description
Related parts for IHSM3825ER2R2L
IC XLATOR DL LVPECL-LVTTL 8TSSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR CMOS 2.9V SOT89 datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN +/-5VOUT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
B-525-14 (190570515) datasheet.pdf
BOARD EVAL W/FMC CONN FPGA DEV datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
IC LI+ CHARGER PWR MGMT 24VQFN datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC654LP2 10G PCB datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf