Vishay/Dale IHSM4825PJ470L
IHSM4825PJ470L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM4825PJ470L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.07A 362 MOHM
Datasheet Download
IHSM4825PJ470L.pdf
Availability of IHSM4825PJ470L
QUANTITY
IHSM4825PJ470L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM4825PJ470L
Internal Part NumberEIS-IHSM4825PJ470L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHSM-4825
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±15%
Current Rating1.07A
Current - Saturation740mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)362 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.225" (5.72mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM4825PJ470L
Related LinksIHSM482, IHSM4825PJ470L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM4825PJ470L Details Description
Related parts for IHSM4825PJ470L
FIXED IND 910UH 107MA 15.5 OHM datasheet.pdf
IC MULTIPLE POWER CTRLR 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.4A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
2.0 WTW PLG HSG 7CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS R/A SKT SLD datasheet.pdf
RJI CABLE 4XAWG22/1 TRAIL PUSHP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED EMITTER RGBA 10W SMD datasheet.pdf