Vishay/Dale IHSM4825PJ4R7K
IHSM4825PJ4R7K picture photo
Mfg. Part Number
IHSM4825PJ4R7K
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 4A 47 MOHM SMD
Datasheet Download
IHSM4825PJ4R7K.pdf
Availability of IHSM4825PJ4R7K
QUANTITY
IHSM4825PJ4R7K Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM4825PJ4R7K
Internal Part NumberEIS-IHSM4825PJ4R7K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesIHSM-4825
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±10%
Current Rating4A
Current - Saturation2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)47 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.225" (5.72mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM4825PJ4R7K
Related LinksIHSM482, IHSM4825PJ4R7K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM4825PJ4R7K Details Description
Related parts for IHSM4825PJ4R7K
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 5W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5MM datasheet.pdf
LED 2MM PRISM G 13" HYSOL LENS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN JACK F END LAUNCH PCB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf