Vishay/Dale IHSM7832ER471L
IHSM7832ER471L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM7832ER471L
Brief Description
FIXED IND 470UH 740MA 1.1 OHM
Datasheet Download
IHSM7832ER471L.pdf
Availability of IHSM7832ER471L
QUANTITY
IHSM7832ER471L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM7832ER471L
Internal Part NumberEIS-IHSM7832ER471L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesIHSM-7832
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±15%
Current Rating740mA
Current - Saturation310mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.840" L x 0.320" W (21.34mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max)0.285" (7.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM7832ER471L
Related LinksIHSM783, IHSM7832ER471L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM7832ER471L Details Description
Related parts for IHSM7832ER471L
FERRITE BEAD 470 OHM 0603 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 400MA 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.4V ODRN 4SOP datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TERRANCE 5DBI 12" RP SMA X2 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT SKT datasheet.pdf