JAE Electronics IL-312-A20P-VF-A1
IL-312-A20P-VF-A1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-312-A20P-VF-A1
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 20POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
IL-312-A20P-VF-A1.pdf
Availability of IL-312-A20P-VF-A1
QUANTITY
IL-312-A20P-VF-A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-312-A20P-VF-A1
Internal Part NumberEIS-IL-312-A20P-VF-A1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple devices Apr/2013
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesIL-312
PackagingTray
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2.5mm, 3mm
Height Above Board0.061" (1.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-312-A20P-VF-A1
Related LinksIL-312-A, IL-312-A20P-VF-A1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-312-A20P-VF-A1 Details Description
Related parts for IL-312-A20P-VF-A1
SENSOR OPTO REFL 2M PREWIRED MOD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 133 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SEALING KIT ANGLED HSGING datasheet.pdf
MODULE PNEUMATIC MALE 2POS CRIMP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
EMITTER IR 875NM 100MA RADIAL datasheet.pdf