JAE Electronics IL-FHJ-51S-HF-N1
IL-FHJ-51S-HF-N1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-FHJ-51S-HF-N1
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
IL-FHJ-51S-HF-N1.pdf
Availability of IL-FHJ-51S-HF-N1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IL-FHJ-51S-HF-N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-FHJ-51S-HF-N1
Internal Part NumberEIS-IL-FHJ-51S-HF-N1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesIL-FHJ
PackagingTray
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions51
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.35A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-FHJ-51S-HF-N1
Related LinksIL-FHJ-5, IL-FHJ-51S-HF-N1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-FHJ-51S-HF-N1 Details Description
Related parts for IL-FHJ-51S-HF-N1
MOSFET N-CH 500V 8A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 370MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC FLYBACK CTLR 100V ISO 16MSOP datasheet.pdf