JAE Electronics IL-FPR-26S-HF-N1
IL-FPR-26S-HF-N1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-FPR-26S-HF-N1
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
IL-FPR-26S-HF-N1.pdf
Availability of IL-FPR-26S-HF-N1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IL-FPR-26S-HF-N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-FPR-26S-HF-N1
Internal Part NumberEIS-IL-FPR-26S-HF-N1
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions26
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-FPR-26S-HF-N1
Related LinksIL-FPR-2, IL-FPR-26S-HF-N1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-FPR-26S-HF-N1 Details Description
Related parts for IL-FPR-26S-HF-N1
FERRULE 0.25MM BLU 1 = 500PCS datasheet.pdf
IC CLK ZDB 8OUT 133MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 10POS GOLD T/H datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 6POS GOLD SMT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
BUZZER 6-16VDC 85-95DB PNL MNT datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
GAIN BLOCKS DC - 6 GHZ DESIGNER' datasheet.pdf