JAE Electronics IL-WX-20P-VF-BE
IL-WX-20P-VF-BE picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-20P-VF-BE
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 20POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-20P-VF-BE.pdf
Availability of IL-WX-20P-VF-BE
QUANTITY
IL-WX-20P-VF-BE Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-20P-VF-BE
Internal Part NumberEIS-IL-WX-20P-VF-BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package463
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-WX
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.059" (1.50mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-20P-VF-BE
Related LinksIL-WX-2, IL-WX-20P-VF-BE Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-20P-VF-BE Details Description
Related parts for IL-WX-20P-VF-BE
DIODE GEN PURP 100V 16A TO220AC datasheet.pdf
STORAGE CONT 18-3/8X12-3/8X8-3/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER EVAL BOAR datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf