Vishay/BCcomponents MCA12060D5360BP100
MCA12060D5360BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D5360BP100
Brief Description
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D5360BP100.pdf
Availability of MCA12060D5360BP100
QUANTITY
MCA12060D5360BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D5360BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D5360BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D5360BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D5360BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D5360BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D5360BP100
TRIMMER 200K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
TRANS 4NPN DARL 80V 1.75A 16DIP datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.05A 100V datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 10% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf