JAE Electronics IL-WX-28PB-VF-B-E1000E
IL-WX-28PB-VF-B-E1000E picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-28PB-VF-B-E1000E
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 28POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-28PB-VF-B-E1000E.pdf
Availability of IL-WX-28PB-VF-B-E1000E
QUANTITY
IL-WX-28PB-VF-B-E1000E Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-28PB-VF-B-E1000E
Internal Part NumberEIS-IL-WX-28PB-VF-B-E1000E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-WX
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.059" (1.50mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-28PB-VF-B-E1000E
Related LinksIL-WX-28PB-, IL-WX-28PB-VF-B-E1000E Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-28PB-VF-B-E1000E Details Description
Related parts for IL-WX-28PB-VF-B-E1000E
TRIMMER 100K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY PG21 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
IC ENCODER PROG 10-BIT 16-SSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf