Schaffner EMC Inc. IL19-C20-SJT-3160-183
IL19-C20-SJT-3160-183 picture photo
Mfg. Part Number
IL19-C20-SJT-3160-183
Brief Description
16A CORD C19 PLUG-C20 PLUG 183CM
Datasheet Download
IL19-C20-SJT-3160-183.pdf
Availability of IL19-C20-SJT-3160-183
QUANTITY
IL19-C20-SJT-3160-183 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL19-C20-SJT-3160-183
Internal Part NumberEIS-IL19-C20-SJT-3160-183
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductIEC Lock Power Cord Expansion
Standard Package50
Category Cable Assemblies
FamilyPower, Line Cables
Series-
StyleMale Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st ConnectorIEC 320-C20
2nd ConnectorIEC 320-C19
Number of Conductors3
Cord TypeSJT
Wire Gauge-
Shielding-
Length6.0' (1.83m)
Approval MarksCSA, KEMA, PSE, RoHS, UR
Approved CountriesCanada, Japan, Netherlands, United Kingdom, United States
ColorBlack
Voltage Rating250V
Current Rating16A
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL19-C20-SJT-3160-183
Related LinksIL19-C20-S, IL19-C20-SJT-3160-183 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
IL19-C20-SJT-3160-183 Details Description
Related parts for IL19-C20-SJT-3160-183
RES SMD 1.2K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 96POS R/A datasheet.pdf
MICROPOWER HALL-EFFECT SWITCH datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
ANTENNA 900MHZ DIPOLE 2DBI datasheet.pdf
THERMAL PAD 25X25X5MM datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
EVC/VGA ADPATOR COVER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf