Vishay/Dale ILC0402ER2N2S
ILC0402ER2N2S picture photo
Mfg. Part Number
ILC0402ER2N2S
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2NH 300MA 160 MOHM
Datasheet Download
ILC0402ER2N2S.pdf
Availability of ILC0402ER2N2S
QUANTITY
ILC0402ER2N2S Order Process
Ship out your order
Specifications of ILC0402ER2N2S
Internal Part NumberEIS-ILC0402ER2N2S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesILC-0402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance2.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILC0402ER2N2S
Related LinksILC040, ILC0402ER2N2S Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILC0402ER2N2S Details Description
Related parts for ILC0402ER2N2S
IDC CABLE - MKS20K/MC20G/MKS20K datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CAP CER 10UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
IC UPCONVERTER SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 20UH 372MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 26POS datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 35POS datasheet.pdf