Vishay/Dale ILC0402ER6N8K
ILC0402ER6N8K picture photo
Mfg. Part Number
ILC0402ER6N8K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 250MA 320 MOHM
Datasheet Download
ILC0402ER6N8K.pdf
Availability of ILC0402ER6N8K
QUANTITY
ILC0402ER6N8K Order Process
Ship out your order
Specifications of ILC0402ER6N8K
Internal Part NumberEIS-ILC0402ER6N8K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesILC-0402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance6.8nH
Tolerance±10%
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)320 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3.9GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILC0402ER6N8K
Related LinksILC040, ILC0402ER6N8K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILC0402ER6N8K Details Description
Related parts for ILC0402ER6N8K
POT 50K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MPS W/STANDARD COMM CONTROL UNIT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 18UF 20% 35V T/H datasheet.pdf
2X6 PIN SPLIT CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 100POS datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf