Vishay/Dale ILSB0603ER1R2K
ILSB0603ER1R2K picture photo
Mfg. Part Number
ILSB0603ER1R2K
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 25MA 800 MOHM
Datasheet Download
ILSB0603ER1R2K.pdf
Availability of ILSB0603ER1R2K
QUANTITY
ILSB0603ER1R2K Order Process
Ship out your order
Specifications of ILSB0603ER1R2K
Internal Part NumberEIS-ILSB0603ER1R2K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesILSB-0603
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±10%
Current Rating25mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant74MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILSB0603ER1R2K
Related LinksILSB060, ILSB0603ER1R2K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILSB0603ER1R2K Details Description
Related parts for ILSB0603ER1R2K
IC FLASH 1MBIT 55NS 32VSOP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CLINCHER VERTICAL LATCHING HDR datasheet.pdf
DIN-POWER F048MS-3 0C1-2 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf