Cynergy3 ILSEU-G1000-D
ILSEU-G1000-D picture photo
Mfg. Part Number
ILSEU-G1000-D
Manufacturer
Product Category
Float, Level Sensors
Brief Description
SENSOR PRESSURE 0-10MWG 0.5-4.5V
Datasheet Download
ILSEU-G1000-D.pdf
Availability of ILSEU-G1000-D
QUANTITY
ILSEU-G1000-D Order Process
Ship out your order
Specifications of ILSEU-G1000-D
Internal Part NumberEIS-ILSEU-G1000-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelILSEU.stp
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyFloat, Level Sensors
SeriesILSEU
TypeLiquid
Output TypeAnalog (Diaphragm)
Output Configuration0.5 V ~ 4.5 V
Current28mA
Minimum Liquid Specific Gravity-
Switch Actuation Level-
Mounting TypeMale 1/4" (6.35mm) NPT
Material - Housing & Prism303 Stainless Steel, 316 Stainless Steel
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage Rating9 ~ 32 V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILSEU-G1000-D
Related LinksILSEU-, ILSEU-G1000-D Datasheet, Cynergy3 Distributor
ILSEU-G1000-D Details Description
Related parts for ILSEU-G1000-D
IC ADC 12BIT 80MSPS SAMPLE 48QFN datasheet.pdf
GUIDE PIN .100 SHRD datasheet.pdf
IC 12BIT ADC CONV 28 SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SOT23-6 datasheet.pdf
38 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC 30QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.33 UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf