Vishay/Dale IMC0402ER23NJ01
IMC0402ER23NJ01 picture photo
Mfg. Part Number
IMC0402ER23NJ01
Brief Description
FIXED IND 23NH 400MA 214 MOHM
Datasheet Download
IMC0402ER23NJ01.pdf
Availability of IMC0402ER23NJ01
QUANTITY
IMC0402ER23NJ01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0402ER23NJ01
Internal Part NumberEIS-IMC0402ER23NJ01
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0402-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance23nH
Tolerance±5%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)214 mOhm Max
Q @ Freq26 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.72GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0402ER23NJ01
Related LinksIMC0402, IMC0402ER23NJ01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0402ER23NJ01 Details Description
Related parts for IMC0402ER23NJ01
IDC CABLE - MDG24K/MC24M/MDK24K datasheet.pdf
CABLE GLAND W/GUARD M25 PLASTIC datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 110A D2PAK datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 6MH 6A QUAD datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.4A 75 MOHM TH datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 120W datasheet.pdf