Vishay/Dale IMC0603ER1N8S
IMC0603ER1N8S picture photo
Mfg. Part Number
IMC0603ER1N8S
Brief Description
FIXED IND 1.8NH 500MA 80 MOHM
Datasheet Download
IMC0603ER1N8S.pdf
Availability of IMC0603ER1N8S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IMC0603ER1N8S Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0603ER1N8S
Internal Part NumberEIS-IMC0603ER1N8S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIMC0402_IMC0603 Obs 8/June/2015
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0603
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreCeramic
Inductance1.8nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0603ER1N8S
Related LinksIMC060, IMC0603ER1N8S Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0603ER1N8S Details Description
Related parts for IMC0603ER1N8S
IC RESET CIRCUIT 4.39V SOT143-4 datasheet.pdf
LED OSTAR PROJECTION AMBER datasheet.pdf
FIXED IND 450NH 73A 0.48 MOHM datasheet.pdf
LEAD TEST MINI-HOOK 18" 10PCS datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BTS Y LONG 6 ASY datasheet.pdf
Connector Receptacle 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 36POS datasheet.pdf