Vishay/Dale IMC0603ER6N8J
IMC0603ER6N8J picture photo
Mfg. Part Number
IMC0603ER6N8J
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 430MA 200 MOHM
Datasheet Download
IMC0603ER6N8J.pdf
Availability of IMC0603ER6N8J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IMC0603ER6N8J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0603ER6N8J
Internal Part NumberEIS-IMC0603ER6N8J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIMC0402_IMC0603 Obs 8/June/2015
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0603
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreCeramic
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating430mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant3.55GHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0603ER6N8J
Related LinksIMC060, IMC0603ER6N8J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0603ER6N8J Details Description
Related parts for IMC0603ER6N8J
PRESSURE SCREWS W/FLARED CBL GRD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LINEAR 5V/ADJ 8-TDFN datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 6POS VERT TIN datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf