Vishay/Dale IMC1210BN101J
IMC1210BN101J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210BN101J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 73MA 14 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1210BN101J.pdf
Availability of IMC1210BN101J
QUANTITY
IMC1210BN101J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210BN101J
Internal Part NumberEIS-IMC1210BN101J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1210
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance100µH
Tolerance±5%
Current Rating73mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210BN101J
Related LinksIMC121, IMC1210BN101J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210BN101J Details Description
Related parts for IMC1210BN101J
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR LONG T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 220K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 156 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST-NO 5A 5V datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 3.1A 23 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf