Vishay/Dale IMC1210EB68NK
IMC1210EB68NK picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210EB68NK
Brief Description
FIXED IND 68NH 450MA 360 MOHM
Datasheet Download
IMC1210EB68NK.pdf
Availability of IMC1210EB68NK
QUANTITY
IMC1210EB68NK Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210EB68NK
Internal Part NumberEIS-IMC1210EB68NK
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance68nH
Tolerance±10%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)360 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210EB68NK
Related LinksIMC121, IMC1210EB68NK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210EB68NK Details Description
Related parts for IMC1210EB68NK
CONN RECEPT PIN .015-.022" .082" datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 3010 datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256BGA datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 208CQFP datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf