Vishay/Dale IMC1210ER180K
IMC1210ER180K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210ER180K
Brief Description
FIXED IND 18UH 151MA 3.3 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1210ER180K.pdf
Availability of IMC1210ER180K
QUANTITY
IMC1210ER180K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210ER180K
Internal Part NumberEIS-IMC1210ER180K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesIMC-1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating151mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.3 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210ER180K
Related LinksIMC121, IMC1210ER180K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210ER180K Details Description
Related parts for IMC1210ER180K
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CABLE MINI SAS-SFF M-M 26POS 3M datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SRL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL R/A TIN SMD datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf