Vishay/Dale IMC1210RM100J
IMC1210RM100J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210RM100J
Brief Description
FIXED IND 10UH 189MA 2.1 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1210RM100J.pdf
Availability of IMC1210RM100J
QUANTITY
IMC1210RM100J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210RM100J
Internal Part NumberEIS-IMC1210RM100J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±5%
Current Rating189mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.1 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant33MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210RM100J
Related LinksIMC121, IMC1210RM100J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210RM100J Details Description
Related parts for IMC1210RM100J
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE FULL BRIDGE SP4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPED 15POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.69-5.5V 110W datasheet.pdf
KPT 4C 4#20 SKT PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 600MA 160 MOHM datasheet.pdf