Vishay/Dale IMC1210SY15NK
IMC1210SY15NK picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210SY15NK
Brief Description
FIXED IND 15NH 661MA 160 MOHM
Datasheet Download
IMC1210SY15NK.pdf
Availability of IMC1210SY15NK
QUANTITY
IMC1210SY15NK Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210SY15NK
Internal Part NumberEIS-IMC1210SY15NK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance15nH
Tolerance±10%
Current Rating661mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210SY15NK
Related LinksIMC121, IMC1210SY15NK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210SY15NK Details Description
Related parts for IMC1210SY15NK
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 36PF 500V 1111 datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 SOCKET-WIRE 2M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 17POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
1.27MM PF LOPRO IDT B-IN STKT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
7P, RAST 5 TAB HEADER, THV datasheet.pdf
CAP FILM 0.015 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf