Vishay/Dale IMC1812BN221J
IMC1812BN221J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812BN221J
Brief Description
FIXED IND 220UH 100MA 10 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812BN221J.pdf
Availability of IMC1812BN221J
QUANTITY
IMC1812BN221J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812BN221J
Internal Part NumberEIS-IMC1812BN221J
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812BN221J
Related LinksIMC181, IMC1812BN221J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812BN221J Details Description
Related parts for IMC1812BN221J
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 12POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 16-SOIC datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 8LINE 68UH SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 8A 277VAC 65VDC datasheet.pdf