Vishay/Dale IMC1812ER391K
IMC1812ER391K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812ER391K
Brief Description
FIXED IND 390UH 80MA 16 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812ER391K.pdf
Availability of IMC1812ER391K
QUANTITY
IMC1812ER391K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812ER391K
Internal Part NumberEIS-IMC1812ER391K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesIMC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812ER391K
Related LinksIMC181, IMC1812ER391K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812ER391K Details Description
Related parts for IMC1812ER391K
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 2GB 240DIMM datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 60 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.07K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA QPL SCREENED datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 1% 63VDC AXIAL datasheet.pdf