Vishay/Dale IMC1812ES18NM
IMC1812ES18NM picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812ES18NM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18NH 450MA 200 MOHM
Datasheet Download
IMC1812ES18NM.pdf
Availability of IMC1812ES18NM
QUANTITY
IMC1812ES18NM Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812ES18NM
Internal Part NumberEIS-IMC1812ES18NM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance18nH
Tolerance±20%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812ES18NM
Related LinksIMC181, IMC1812ES18NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812ES18NM Details Description
Related parts for IMC1812ES18NM
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A SC63 datasheet.pdf
CURRENT TRANSFORMER W/SHIELD SET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 4"X75" WHT/RD datasheet.pdf
LED LINEAR MOD 10W 3000K 12VAC datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf